Sağlık Köşesi

Gynefix Spiral

Kadınlar için hormonsuz, sağlıklı ve doğal bir yaşam! Dr. Dirk Wildemeersch'in geliştirdiği yeni yöntem spiral GyneFix-Uyumlu Rahim İçi Araç kadınları istenmeyen gebelikten daha sağlıklı ve yan etkilerden uzak koruyor.
Gynefix Spiral

Uyumlu Rahim İçi Araç (GyneFix)

Kadınlar için hormonsuz, sağlıklı ve doğal bir yaşam!

Spiral dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan ve kadınlar tarafından tercih edilen korunma yöntemlerinden biridir. Belçikalı Dr. Dirk Wildemeersch'in geliştirdiği yeni yöntem spiral GyneFix-Uyumlu Rahim İçi Araç kadınları istenmeyen gebelikten daha sağlıklı ve yan etkilerden uzak koruyor. Avrupa’da 20 yıldır kullanılan ve spiraller arasında en sağlıklı ve güvenilir statüsüne ulaşan GyneFix, 2015 yılında Türkiye'ye gelmiş ve yaygınlaşmaya başlamıştır.

GyneFix Nedir?

GyneFix modern, hormonsuz ve yeni nesil bir doğum kontrol cihazıdır. Cerrahi bir ipliğin üzerine sıralanmış küçük bakır tüplerden oluşur.

GyneFix' in üst ucu özel bir metod ile sağlamlaştırılmış düğümüyle rahim tavanına yerleştirilir. Bu sabit yerleşim rahimde kaymayı, rahim duvarına batmayı ve dışarı atılmasını önler.

Çok küçük ve esnek yapıya sahip olan GyneFix her kadının farklı boyut ve şekillerde olan rahimine tamamen uyum sağlar. Bu uyum sayesinde GyneFix diğer spirallerde yaşanan yan etkileri 99% ortadan kaldırır ve kullanım devamlılığını arttırır.

GyneFix nasıl korur?

GyneFix gebelikten korumayı çifte bir etki ile sağlar:

 1. GyneFix’deki bakır tüpler sürekli bir şekilde bakır-iyonlar salgılar. Bu iyonlar spermleri etkisiz hale getirir ve yumurtanın döllenmesini engeller.
 2. Buna ek olarak salgılanan bakır-iyonlar rahim içi zarını (endometriyumu) spermlere karşı düşman bir ortam haline getirir. Bu ortam lökositlerin ve prostaglandinlerin salınımını aktive eder. Bunlar hem rahim içinde hem de yumurta kanalında da spermleri etkisiz hale gelmesini sağlar.

GyneFix

Bu çifte etki Gynefix'i çok güvenilir korunma metodu haline getirir. Kadının hormonal dengesine müdahale edilmez – doğal düzenli adet döngüsü devam eder. GyneFix 5 yıl boyunca yerleştirildiği günden itibaren korur ve koruma etkisi çıkarıldığı güne kadar devam eder.

Çıkarıldığı andan itibaren gebe kalmak mümkündür. Kadının sonradan gebe kalmasını etkileyen veya kısıtlayan bir etkisi yoktur.

GyneFix ne kadar güvenilir?

GyneFix dünyada en güvenli doğum kontrol metodlarından biridir. Koruma güvencesi %99,5 – 99,9 seviyesindedir. Bu son derece yüksek güvenirliğin sebeplerinden bir tanesi GyneFix’in rahim tavanına sabitleştirme mekanizmasıdır.

Bu mekanizma GyneFix’in rahimden dışarı atılmasını, rahim içinde kaymasını ve yer değiştirmesini engeller. Devamında GyneFix’in kullanım hataları olmamasından dolayı (örneğin unutma, kusma, ishal veya diğer etkileşimler gibi) koruma etkisi kesintisiz ve sürekli bir şekilde devam eder.

GyneFix’in yerleşimi ve sonrası

 • GyneFix ile korunmak istiyorsanız ilk etapta bir Gynefix-doktoruyla görüşmeniz gerekiyor.
 • Size Gynefix hakkında bütün sorularınızı cevaplandıracak ve yerleşim prosedürünü anlatacaktır.
 • GyneFix-doktorları özel eğitim almışlardır ve GyneFix-Sertifikasına sahiplerdir.

GyneFix Yerleşim

GyneFix’in hastaya uygulanması poliklinik ortamında gerçekleştirilebilir.

Yerleşim için adet dönemi tavsiye edilmektedir;

 • Böylelikle hastanın hamile olmadığına emin olunulur.
 • Ayrıca adet döneminde yapılan yerleşim hasta konforu açısından avantaj sağlar.

Yerleşimden önce doktor bir ultrason cihazını kullanarak rahimi bir sağlık problemi olmadığına dair kontrol eder. GyneFix uygulama süresi bir kaç dakikadır.

GyneFix Yerleşim Sonrası

 • Yerleşimden sonra 7 gün cinsel ilişkiye girilmemesi ve bu süreden sonra doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir Kontrol sağlandıktan sonra cinsel hayata devam edilebilir.
 • İlk adet döneminden sonra ikinci kontrol için doktorunuza başvurunuz.
 • Bu kontroller tamamlandıktan sonra yılda bir defa kontrole gidilmesi tavsiye edilir.

Dikkat edilmesi gereken husular;

 • İlk iki hafta vücudu aşırı zorlayacak sporlar yapılmaması tavsiye edilmektedir.
 • Yerleşimden sonra ilk aylar rahimin ürüne alışma dönemidir. Bu dönemde düzensizlikler görülebilir. Vücudun doğal bir reaksiyonu olarak nitelendirilir.

Alışma döneminden sonra adet düzeni doğal döngüsüne döner.

GyneFix’in yan etkileri varmıdır?

Her Kadın Eşsiz Olduğu Gibi, Rahim Ölçüleri De Eşsizdir!

Bir spiralin rahime uyum sağlaması yan etkileri AZALTIR ve kullanım devamlılığını ARTTIRIR’. Ülkemizde bilinen ve kullanılan T-spiraller kadınların 80%’inde yan etkilere yol açmaktadır.

En çok görülen yan etkiler;

kanama artışı, ara kanamalar, cinsel ilişkide ağrı, batma, kayma, istenmeyen gebelik, sancı ve enfeksiyon riski’dir. Bu tür yan etkileri yaşayan kadınların bır kısmı spiral kullanmaktan vazgeçerler, diğerleri ise yan etkileri kabul edip, yaşam kalitelerinden ödün verirler.

Gynefix diğer spirallerde bilinen yaygın yan etkileri 99% azalttığı yapılan bilimsel çalışmalarda ve gynefix kullanıcılar tarafından tespit edilmişitir.

GyneFix kullanan;

 • Kadınların adet kanaması değişmez ve adet kanaması doğal döngüsünde olduğu gibi devam eder.
 • Kadınlarda batma, kayma veva sancı görülmez.
 • Kadınlar cinsel ilişkide ağrı yaşamaz.
 • Kadınlarda enfeksiyon riski olmaz.

GyneFix’i kimler kullanabilir?

– Aile planlamasını tamamlamış kadınlar: Aile planlamasını tamamladıysanız veya ara vermek istiyorusanız, sizin için güvenilir bir korunma.

– Doğum yapmamış genç kadınlar: GyneFix küçük ve esnek yapısından dolayı doğum yapmamış küçük rahimli kadınlar tarafından da kullanılabilir.

"Artık enerjinizi kariyerinize, okulunuza ve çocuk sahibi olmaya karar verene kadar hayatın tadını çıkarmaya harcayın".

– Yeni doğum yapmış kadınlar: Doğumdan 3 ay sonra yerleşim yapılabilir. GyneFix bebeğinizi emzirmeyi hiçbir şekilde etkilemez.

Yeni doğmuş bebeğinizle keyifli bir zaman geçirmeniz çok önemli.

– GyneFix acil korunma yöntemi olarak kullanılabilir: Korunmasız bir ilişki yaşadıysanız acil korunma olarak ertesi gün veya en geç ilk 3 gün içerisinde GyneFix yerleşimi uygulanırsa, gebe kalmaktan korunmuş olursunuz ve önünüzdeki 5 yıl boyunca bu konuda rahatlığa kavuşmuş olursunuz.

– Kürtaj esnasından sonra hemen uygulanabilir: Kürtaj birçok kadın için büyük travmaya ve üzüntüye yol açan bir durum olabilir. Böyle bir durum yaşamak zorunda kaldıysanız tekrarlamaması için kürtaj esnasının hemen akabinde Gynefix uygulanabilir.

Güncelleme Tarihi: 27.11.2023
Op. Dr. Nurten Boyraz
Editör
Op. Dr. Nurten Boyraz
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
İLETİŞİM ve RANDEVU FORMU

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Mesajınız en az 70 karakter olmalıdır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Nurten BoyrazOp. Dr. Nurten BoyrazKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 375 50510533 708 5517
 1. Op. Dr. Nurten Boyraz
 2. Op. Dr. Nurten Boyraz
 3. Op. Dr. Nurten Boyraz