Kadın Hastalıkları

Doğum Sonrası Vücut

Doğumun hemen sonrasında göbek hizasında hissedilen rahim yaklaşık 4-6 hafta içerisinde normal boyutlarına dönecektir.

Doğum Sonrası Vücut

Doğum Sonrası Vücuttaki Değişiklikler

Gebelikte tüm vücut sistemlerinde gerçekleşen değişiklikler doğumdan sonra ilk 40 gün içerisinde hızla ve daha sonra 1 yıl boyunca yavaş olarak doğum sonrası yapısına ulaşır. Doğum sonrası kanamaya loşia denir. Loşia parlak kırmızı başlayıp ilk günlerde pıhtı içerebilir. Kanama ilk olarak akışkan ve kırmızı renkte başlayıp gün geçtikçe rengi açılıp azalarak 6 hafta sonunda bitecektir. Sık ped değişikliği ve perine bölgesinin temizliğine dikkat edilmelidir.

Doğum Sonrası Rahim

Doğumun hemen sonrasında göbek hizasında hissedilen rahim yaklaşık 4-6 hafta içerisinde normal boyutlarına dönecektir. Rahmin ritmik kasılmalarla toparlanmasını bazı anneler emzirme sırasında ve sonrasında regl ağrısı şekline hissedebilirler. Bu ağrı hissi doğum sayısı arttıkça bir öncekinden biraz daha fazla hissedilir olabilir.

Doğum Sonrası Terleme

Gebelik süresince anne vücudunda biriken ödem doğumla birlikte atılmaya başlar buda doğum sonrası aşırı terlemeye yol açar. Ayrıca hormonların da halen dengesini bulmaya çalışıyor olması doğumla birlikte östrojen seviyesinin hızla düşmeside etkilemektedir. Doğumdan sonraki 2 - 4 hafta içerisinde terleme şikayetlerinizde azalma başlar.

Doğum Sonrası Göbek Çizgisi

Gebeliğin 4. Ayından itibaren oluşmaya başlayan nadirende 1. Ayında oluşmaya başlayan göbek çizgisi Linea Nigra olarak adlandırılır. Kadınların %70 inden fazlasında oluşur. Esmer ve kumral tenli kadınlarda daha sık rastlanır. Doğumdan kısa bir süre sonra geçer. Geçme süresi kişinin yapısına göre bazı kadınlarda uzayabilir.

Gebelikte Artan Östrojen Hormonu

Gebelikte artan östrojen hormonu ciltteki pigmentinde artmasına neden olur. Böylece göğüs ucunda koyulaşma ve yüz bölgesinde hamilelik maskesi olarak bilinen koyu lekeler görülebilir.gebelik maskesi genellikle alın yanaklar dudak üstü burun ve çenede simetrik düzensiz ve kahverengi lekeler şeklinde görülür. Oluşması ve yoğunluğu her gebede farklılık gösterebilir. Esmer ve buğday kenli kadınlarda daha sık karşılaşılır. Gebeliğin 4.- 5. ayından itibaren görülebilir. Kalıcı olmayan bu lekeler genellikle doğumdan bir kaç ay sonra kendiliğinden geçer nadirende bir seneyi bulabilir.

Doğumdan Sonraki 2-6. Ay

Doğumdan sonraki 2- 6 ay sonraki sürede yoğun saç dökülmelerinin görülmesi çok sık rastlanan bir şikayettir. Hamilelik boyunca östrojen hormonunun yüksek olması nedeniyle saçlar çoğunlukla büyüme evresinde olur. Hamilelik boyunca dökülmeyen saçlar, doğal olan dökülme evresini doğumdan sonra toplu olarak gerçekleştirip kendini yeniler. Endişelenmeyin bu geçici bir süreçtir kalıcı bir saç kaybı gerçekleşmez saçlarınız yakın zamanda normal uzama döngüsüne geri dönecektir.

Hamileliğiniz boyunca gergin karın kaslarının tekrar kuvvetlenmesi zaman alacağı için vücut sırt kaslarına daha fazla yüklenebilir. Buda sırt ağrılarına yol açabilir. Ayrıca hamilelik boyunca vücudun kötü duruşu denge merkezinin değişikliği nedeni ilede sırt ağrısı yaşayabilir.Bu problem genellikle ilk 6 hafta içerisinde ortaya çıkabilir.

HASTA GÖRÜŞLERİ
TÜM GÖRÜŞLER
SORU SOR FORMU

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Mesajınız en az 70 karakter olmalıdır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Nurten BoyrazOp. Dr. Nurten BoyrazKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 375 50510533 708 5517
  1. Op. Dr. Nurten Boyraz
  2. Op. Dr. Nurten Boyraz
  3. Op. Dr. Nurten Boyraz