Hafta Hafta Gebelik Takibi

Gebelik Takibi 1. Hafta

Gebelik süresi ortalama 40 hafta, 280 gündür. Gebelik hesaplaması son adetin ilk gününden itibaren hesaplanır. Aslında gebeliğin başlangıcı olan döllenme son adet tarihinden iki hafta sonra olsa da zamanlamanın doğru yapılabilmesi için son adetin ilk günü gebeliğin başladığı tarih olarak kabul edilir. Yumurtanın ne zaman parçalandığı ve spermle ne zaman birleştiği kesin olarak bilinmediği için pratik olarak hesaplama son adetden itibaren yapılır.

Gebeliğin 1. haftasında, vücudun gebeliğe hazırlık sürecini izleriz. Bu dönemde, içinde yumurta hücresi bulunan yumurta keseciği (folikül) büyümeye başlar ve östrojen hormonu salgılayarak rahim iç zarını (endometrium),gelip buraya yerleşecek olan embriyo için hazırlar. Beyinden tetiklenen bir mekanizma ile yumurta hücresi çatlar ve karın boşluğuna atılır.

Adetin ilk gününden sonraki 10. ve 16. günler kadının gebe kalma şansının en yüksek olduğu dönemlerdir. Eğer gebelik planlanıyorsa, çiftler özellikle bu günlerde her gün veya günaşırı birliktelik yaşamalıdırlar. Her bir adet döneminde çiftlerin gebe kalma şansı %20’dir. Bu yüzden eğer ilk ay birliktelikde gebelik oluşmamışsa, çiftlerin morallerini bozmadan birlikte olmaya devam etmelerini öneririz.

Ortalama 14. gün gelişen yumurta keseciği çatlayarak içindeki yumurta hücresi annenin karın boşluğuna çıkar ve ardından tüp tarafından yakalanarak tüpün içine alınır. Yumurtanın döllenmek için sadece 12- 24 saati vardır. Eğer döllenme olursa (iki hücrenin birleşmesi ve tek hücre olarak çoğalmaya başlaması) gebeliğin ilk aşamasına geçilir. Döllenme olmazsa, yumurta ölür ve bunu takiben bir sonraki adet kanaması gelişir.

İLETİŞİM ve RANDEVU FORMU

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Mesajınız en az 70 karakter olmalıdır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Nurten BoyrazOp. Dr. Nurten BoyrazKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 375 50510533 708 5517
  1. Op. Dr. Nurten Boyraz
  2. Op. Dr. Nurten Boyraz
  3. Op. Dr. Nurten Boyraz