Hafta Hafta Gebelik Takibi

Gebelik Takibi 15. Hafta

Bebeğiniz başından poposuna kadar ölçüldüğünde yaklaşık 10,15 cm. kadardır. Bu dönemde bebeğinizin cildi oldukça incedir. Cildin altında damarlar görülebilir. Saçları ve kaşları oluşmuştur. O şu anda ciğerlerindeki hava keselerinin gelişmesine yardımcı olacak amniyotik sıvıyı, burnundan üst solunum sistemine taşımakla uğraşıyor. Kulaklar hala gerçek yerleşim yerinden biraz daha aşağıdadır ancak yakında pozisyonunu tamamlayacaktır.

Gelişim bu dönemden sonra hızlanır. İskelet ve kas sistemi gelişimine devam etmekte baş, ağız, kol, dirsek, el, bacak ve ayaklar hareket etmektedir. Bu hafta içinde bacakları, kollarından daha fazla uzamaya başladı ve şu anda tüm eklemlerini, kol ve bacaklarını rahatlıkla oynatabilecek duruma geldi. Göz kapakları kapalı olsa da ışığı hissedebilir durumda artık.Ayrıca, bebeğinizin tat alma duyusu pek yok ama tat alıcılarını gün geçtikçe geliştiriyor. Eğer bu hafta ultrasona girerseniz, bebeğinizin kız mı erkek mi olacağını öğrenebilirsiniz! (Eğer bu hafta cinsiyetini öğrenemezseniz, hayal kırıklığına uğramayın, çünkü bu durum tamamen ultrason görüntüsünün netliğine ve bebeğinizin rahminizdeki pozisyonuna bağlıdır. Sizi biraz daha heyecanlandırmak için olduğu yerde kıvrılmış ya da ters durmuş bir pozisyonda duruyor olabilir…)

Sol yanınıza yatın! Yatarken sol yan tarafınıza (çok rahatsız olursanız sağ yan da olabilir) yatmaya çalışın. Çünkü sırtüstü yatarken bebeğe giden kan akımında azalmalar olabilir. Böyle bir yatış pozisyonu sizi rahatsız ederse sırt ve bacak arasına yastıklar koyabilirsiniz. Eğer varis ve hemoroid (basur) vb. gibi sorunlar yaşıyorsanız dinlenirken (yatarak) bacaklarınızı kalbiniz düzeyine kadar yükseltiniz. Gerekirse destekleyici varis çorapları giyebilirsiniz.

Diş ve dişeti muayenesi olmalısınız. Gebelikde diş tedavileri ek riski olmayan gebeliklerde yapılabilir ancak estetik diş tedavileri doğum sonrası uygulanmalıdır. Gebeliğiniz sırasında günlük düzenli egzersizlerinizi yapmalısınız. Gebelik yogası, yüzme ve yürüyüş özellikle tercih edilen sporlar olmalıdır. Böylece doğum öncesi vücudunuzu yeterli elastik yapıya kavuşturabilirsiniz.

İLETİŞİM ve RANDEVU FORMU

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Mesajınız en az 70 karakter olmalıdır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Nurten BoyrazOp. Dr. Nurten BoyrazKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 375 50510533 708 5517
  1. Op. Dr. Nurten Boyraz
  2. Op. Dr. Nurten Boyraz
  3. Op. Dr. Nurten Boyraz