Hafta Hafta Gebelik Takibi

Gebelik Takibi 16. Hafta

Bebeğinizin Baş - popo uzunluğu 10.75 – 11.5 cm, ağırlığı 140 gr kadardır. Bacakları daha bir gelişti, kafasını eskisine nazaran daha fazla dik tutabiliyor ve gözleri de yüzüne doğru iyice yakınlaştı. Ayak ve el tırnaklar tam olarak oluşmuştur. Başta ince kıllar ve tüyler (lanugo) daha da belirginleşmiştir. Sinir sistemi gelişimi büyük ölçüde tamamlanmıştır. Sinir uyarıları ve bunlara kasların yanıtı sonucu art arda ince el, kol, bacak, vücut hareketleri görülür. Hareketler daha koordinelidir.

Kulakları da olması gereken yerine geldiler. Gözler birbirlerine yaklaşır, yüz öne doğru çıkar. Yüz kasları geliştiğinden göz kırpma, kaş çatma hareketleri belirginleşir. Ayak tırnakları bile oluşmaya başlasa da içeride oluşacak daha çok şey var. Barsaklarda mekonyum adı verilen dışkı birikmeye başlamıştır. Dolaşım sistemi tam olarak çalışmaya başladı.

Ultrasonografi ile emme hareketi gözlenebilir. Artık cinsiyet rahatlıkla ayırt edilebilir haldedir.

Artık rahim büyüyerek, legen (pelvis) kemiği çukurluğundan, bağırsakların dolaştığı karın boşluğuna doğru yer değiştirdiğinden idrar torbası (mesane) üzerindeki basınç azalarak ilk haftalarda görülen sık idrara çıkma düzelmeye başlar. Bu haftadan sonra göğüs kafesinin altında veya midede yanmalar olabilir. Bunlar mide içerisindeki asitin gevşemiş olan yemek borusuna doğru geriye doğru kaçarak tahriş etmesine bağlıdır.

Damarlarınızdaki toplam kan miktarı tüm gebelik boyunca, gebelik öncesine göre %40-50 oranında artar. Bu artış gebeliğin en erken dönemlerinde başlar ve 16. haftada hızlanır. Kan miktarının bu kadar artmış olması burun tıkanıklığı ve burun kanaması gibi belirtilere neden olabilir. Artan kan hacmi büyüyen bebeğinizin ihtiyaçlarının karşılanması açısından önemlidir. Bu nedenle kalbiniz daha çok çalışır.

Bir Down Sendromu tarama testi olan üçlü tarama testi 16-20. gebelik haftası aralığında yapılır. Bu hafta aralığında bebeğin baş çevresi usg ile ölçülerek anneden alınan kan örneği birlikte değerlendirilerek bebeğin Down Sendromu olma riski belirlernir. Üçlü tarama testi yaptırmak için doktorunuzdan randevu almayı unutmayın!

İLETİŞİM ve RANDEVU FORMU

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Mesajınız en az 70 karakter olmalıdır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Nurten BoyrazOp. Dr. Nurten BoyrazKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 375 50510533 708 5517
  1. Op. Dr. Nurten Boyraz
  2. Op. Dr. Nurten Boyraz
  3. Op. Dr. Nurten Boyraz