Hafta Hafta Gebelik Takibi

Gebelik Takibi 28. Hafta

Baş - popo uzunluğu 25 cm veya baştan topuğa kadar uzunlugu 40 cm, ağırlığı 1200 gr kadardır. Gözlerini kırpabilir, böylece kirpiklerini hareket ettirir. Beyinde (REM) derin uyku (rüya görülen uyku) dalgaları tespit edilebilir ve milyarlarca sinir hücreleri oluşur ve kendini dış dünyaya hazırlamak için kilo almaya başlar. Beyin kıvrım ve girintileri gelişmeye devam etmektedir. Akciğerleri hızla yapı ve fonksiyon açısından dışarıda yaşamaya hazır hale gelmektedir. Birbirine yapışık olan göz kapakları açılmaya başlar. Kirpikleri oluşmuştur. Amniotik sıvı içinde bulunduğundan deri hala kırışıktır. Ayrıca cilt altı yağ birikimi ve saçların uzaması sürmektedir.

Karında büyüyen kitle nedeniyle sindirim sorunları, uykusuzluk, zor nefes alma gibi sıkıntılar artarak devam eder. Bacak krampları, basur, varisler, kaşıntılı cilt çatlakları, bel ağrıları, ayağınızda şişmeler, mide yanması, hazımsızlık bu trimesterde nispeten daha sıktır. Sıvı gıdalar almışsanız yatmadan önce 1-2 saat bekleyerek midenin kısmen boşalmasını bekleyin. Aksi halde daha çok mide yanmaları (reflü özafajit) hissedebilirsiniz.

Özelikle bu dönemden sonra gebe rahmin mideye yaptığı baskıya bağlı olarak yemekten sonra hissettiğiniz bu durum için mide salgısının üzerinde bir tabaka oluşturarak sizi bu durumdan kurtaracak ilaçlar mevcuttur. Lütfen doktorunuza danışın. KAN GRUBUNUZ RH NEGATİFSE DİKKAT! İlk doğum öncesi ziyaretinizde kanınızın Rh negatif olduğu ortaya çıkarsa, vücudunuzda bebeğinizin kanını etkileyecek antikorların oluşmasını önlemek için Rh immunoglobülin aşısı olursunuz ( Eğer bebeğiniz Rh pozitifse, doğumdan sonra bir daha Rh immunoglobülin aşısı olursunuz).

İLETİŞİM ve RANDEVU FORMU

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Mesajınız en az 70 karakter olmalıdır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Nurten BoyrazOp. Dr. Nurten BoyrazKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 375 50510533 708 5517
  1. Op. Dr. Nurten Boyraz
  2. Op. Dr. Nurten Boyraz
  3. Op. Dr. Nurten Boyraz