Hafta Hafta Gebelik Takibi

Gebelik Takibi 8. Hafta

Bebeğinizin göz kapakları, kulak kepçesi oluşmaktadır ve burun ucu görülebilir. Gözler daha da belirginleşir ve gözün retina tabakasında renk (pigment) oluşumu başlar. Kol ve bacaklar uzamıştır ve kollar dirsekten bükülmüş olarak görülür. El ve ayak parmakları avuç ve ayaklardan yumrular halinde çıkıntılar yapar bu hafta. Kalpde dört odacık oluşmuş ve bebeğin vücudunda kan akımı başlamıştır. Bağırsaklar göbek fıtığı şeklinde henüz karın dışındadır.Yavaş yavaş nefes borusu genişlemeye başlar. Beyinin hızlı gelişiminden dolayı baş oldukça büyük olarak görülür. Beyninde, sinir yollarını şekillendiren sinir hücreleri oluşmaya ve kollara ayrılmaya başlar.

Yumurtalık ya da testisi oluşturacak hücreler bölgelerine doğru göç ederler, ancak henüz dış genital organları belirginleşmemiştir. Siz her ne kadar hissedemeseniz de bebeğinizin gelişen kasları kasılmaya başlar, artık bebeğiniz hareket ediyor ve yer değiştiriyor. Bulantı ve kusmalarınız şiddetliyse biraz kilo kaybetmiş olabilirsiniz. Mide bulantılarınız ve kusmalarınız da sizi güçsüz kılar. Kasıkta, karnın alt kısımlarında gerilmekte ve büyümekte olan rahmin zaman zaman kasılması sonucu kramp tarzında ağrılar olabilir. Hormonal değişimler özellikle progesteronunuzun yükselişi sizi daha da bitkin yapabilir.

Gebelik hormonlarınızın etkisiyle bu haftalarda çeşitli cilt değişiklikleri olabilir. Gebelikte cildin yağ salgısı arttığından cildiniz sivilce oluşumuna elverişli hale gelmiştir. Bu cilt değişiklikleri sıklıkla birinci üç aylık dönemden (trimester) sonra kaybolur. Hormon seviyelerinizdeki yükseliş nedeniyle meme dokunuzda duyarlılık artışı ve büyüme hissedeceksiniz. Bunların hepsi emzirme dönemine hazırlıktır. Hamileliğiniz boyunca da göğüsleriniz büyümeye devam edecektir.

İLETİŞİM ve RANDEVU FORMU

* Tüm form alanlarını lütfen eksiksiz doldurunuz. Mesajınız en az 70 karakter olmalıdır. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Op. Dr. Nurten BoyrazOp. Dr. Nurten BoyrazKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0312 375 50510533 708 5517
  1. Op. Dr. Nurten Boyraz
  2. Op. Dr. Nurten Boyraz
  3. Op. Dr. Nurten Boyraz